Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Groch na zielono- siew rzutowy

Data publikacji: 21-05-2014

 Uprawa grochu na zielono jest bardzo dobrym składnikiem płodozmianu. Z jednej strony pozwala wcześnie wiosną zagospodarować stanowiska po roślinach późno schodzących z pola (kukurydza ziarnowa, burak cukrowy), a z drugiej jest dobrym przedplonem dla rzepaku. Nasiona grochu bardzo dobrze nadają się do siewu rzutowego co zostało już niejednokrotnie sprawdzone w Ryczeniu. Szczególną zaletą siewu rzutowego jest możliwość jego wykonania w stanowisku po kukurydzy gdzie jest bardzo dużo twardych resztek pożniwnych. Przed przystąpieniem do siewu takie stanowisko należy co najmniej jeden raz uprawić broną łopatkową aby wyrównać pole i rozciągnąć resztki pożniwne kukurydzy. Ogromną zaletą siewu rzutowego w takich warunkach jest brak możliwości zapchania się i umieszczenie zaplanowanej ilości nasion w glebie na określoną głębokość.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu fotografie związane z uprawą grochu na zielono.

Fot. 1–8 Uprawa kukurydziska i siew grochu

Fot. 9–10 Umieszczenie nasion w glebie


Fot. 11– Stanowisko po siewie


Fot.12–15– Wschody grochu

Fot. 16– Groch w fazie kwitnienia

 

Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze