Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Wspólnicy rzepaku

Data publikacji: 21-05-2014

 W następnym numerze Bez Pługa (lato) zostanie opublikowany artykuł dotyczący żywych mulczów w uprawie pasowej rzepaku. Dla naszych potrzeb rośliny te nazywamy wspólnikami, gdyż rzeczywiście taka jest ich rola. Wspólnie z rzepakiem rosną, zakrywają międzyrzędzia przez co efekt uprawy jest większy. Mimo, że nie zawsze takie wspólne uprawy wyżej plonują ważne, że rośliny wspólnikowe nie pomniejszają plonu. Dzięki temu pozostałe po zbiorze rzepaku stanowisko jest dużo lepsze niż gdy uprawiany jest sam rzepak. Rozbieżności w nazewnictwie wynikają z braku terminu rośliny wspólnikowe w słownikach agronomicznych, dlatego obie nazwy można uznać za poprawne. Dla nas rolników wygodniej jest używać słowa wspólnik, ale według słowników rolniczych poprawną formą jest żywy mulcz.

Ciąg dalszy w artykule pt. " Żywe mulcze w uprawie pasowej rzepaku" => kliknij tu...

Poniżej predstawiamy Państwu fotografie związane z tym tematem

Fot. 1 Siew rzutowy żywego mulczu przed siewem rzepaku


Fot. 2 Uprawa pasowa (strip-till.) połączona z siewem punktowym w stanowisku na którym wcześniej wysiano mulcz


Fot. 3 Po prawej stronie uprawa pasowa+siew punktowy bezpośrednio w ściernisko po pszenicy ozimej, lewa część pola obsiana żywym mulczem


Fot. 4 Rozwój plantacji jesienią (bez żywego mulczu)


Fot. 5 Żywy mulcz razem z rzepakiem ozimym w pełni wegetacji jesiennej


Fot. 6 Porównanie plantacji obsianej żywym mulczem i nie obsianej


Fot. 7 Bobik


Fot. 8 Peluszka


 

Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze