Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Przypadkowe doświadczenie nawozowe w okolicach Bydgoszczy [artykuł PDF]

Data publikacji: 16-01-2014

Zagadnienie nawożenia pod korzeń interesuje nas od samego początku prób z uprawą pasową. Jest to temat nowy wymagający doświadczeń. Niestety aktualnie zbyt wiele osób oprócz nas się nie zajmuje dlatego musimy się uczyć na własnych błędach. Podczas siewu w okolicach Bydgoszczy mieliśmy problem z podawaniem nawozu pod korzeń (zbyt pylisty) przez co zapychały się dysze umieszczające nawóz za słupicą. W pierwszych fazach rozwoju było widać na polu ewidentne miejsca gdzie siewnik sypał nawóz a w których nie. Zaznaczyliśmy te miejsca. Przed zbiorem kombajnowym pozbieraliśmy kolby i przeliczono na plon. Wynik takiego doświadczenia trudno porównywać ze specjalnie w tym celu założonym, jednakże daje on pewien obraz. Otrzymane rezultaty pochodzą z 10 powtórzeń (10 m2) wiec była zbadana dość duża powierzchnia co jeszcze bardziej potwierdza uzyskane plony. I znowu każdy może się zdziwić na temat wyników…

Pobierz artykuł "Przypadkowe doświadczenie nawozowe w okolicach Bydgoszczy" w PDF ⇒ klinkij tu...

Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze