Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Pszenica siew rzutowy 220 szt./m2 [artykuł PDF]

Data publikacji: 16-01-2014

Siew rzutowy nie jest popularny w Polsce. Został on wyparty przez siewniki rzędowe. Czy słusznie? Naszym zdaniem nie. Wielu rolników jeśli słyszy siew rzutowy łapie się za głowę, gdyż kojarzy się on z siewem rozsiewaczem do nawozów i przykrywaniu ziarna broną. Dodatkowo wielu rolników uważa, że tą metodą należy siać gęściej bo dużo ziarna zostaje nie przykryte. Po obserwacji wielu pól, często można zobaczyć, że podczas siewu rzędowego także dużo ziarna zostaje na wierzchu, więc to nie może być argument. W naszym doświadczeniu poszliśmy o krok dalej i posialiśmy pszenicę bardzo rzadko (często poniżej 100 kg/ha) w zależności od odmiany. Przedstawiamy nasze szczegółowe wyliczenia dotyczące parametrów składowych plonu w tak prowadzonym łanie.

Pobierz artykuł "Pszenica siew rzutowy 220 szt./m2" w PDF ⇒ klinkij tu...

Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze