Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Edytor nr 2 z dnia 13.07.12- Thibault i Monika Perrier

Data publikacji: 13-07-2012

Witam

Po długim okresie przerwy mam przyjemność powrócić wraz z Moniką na portal U.T.U. Podczas przerwy dużo rzeczy się zmieniło. Przede wszystkim znowu poznaliśmy ciężką pogodę i wiemy na pewno, że sytuacja naszego gospodarstwa różni się od gospodarstw w poszczególnych regionach kraju. Duże areały upraw zimowych zostały zniszczone przez krótką i ostrą zimę więc mieliśmy wiosną więcej pracy w polu żeby przesiewać uszkodzone plantacje. Ostatnie miesiące: czerwiec i lipiec były chyba najbardziej deszczowymi od wielu lat. W Ryczeniu od 1 lipca spadło już ponad 130 mm deszczu, co przyczyniło się do dobrej jakości upraw wiosennych, ale z drugiej strony spowodowało wzmożoną ilość chorób w uprawach.

Za kilka dni zaczną się żniwa i już musimy przygotować przyszły sezon . Znowu przed nami stoją ciężkie pytania:

  • Jakie będziemy mieli koszty produkcji (cena nasion, nawozów, paliw)?
  • Jakie będą wysokości plonów w 2013 roku?
  • Jakie będą ceny rynkowe ( wszystko wskazuje na dobry poziom cen, ale w tym szalonym świecie wszystko jest możliwe)?
  • Jakie czekają nas zmiany, decyzje polityków ( kwota na dopłaty, wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników, nowe ustawy ANR, nowe przepisy unijne........)

Jednym słowem wiemy, że będzie potrzebna ciężka praca, żeby w mądry sposób zarobić trochę pieniędzy, bo będą one nam strasznie potrzebne na wykup ziemi.

Wracając do naszej długiej przerwy, od jesieni 2011 roku nasza ekipa zmieniła się, ponieważ p. Katarzyna Marczyńska już z nami nie współpracuje, co spowodowało reorganizację. Nadal szukamy osoby, która przejełaby niezrealizowane od tamtej pory tematy, zadania.

Szkoda... bo od siewu rzepaku 2011 zebraliśmy wiele ciekawych materiałów do przekazania:

  1. Bezpośredni siewu rzepaku z Strip-Till, po groszku zielonym w poplonie
  2. Bezpośredni siew pszenicy siewnikiem talerzowym Vaderstad zamiast siewu rzutowego Compilem
  3. Porównanie metod siewu pszenicy w miejscowości Żórawina: siew rzutowy z tradycyjnym (po orce)
  4. Bezorkowy siew buraków w poplonie
  5. Siew buraków po kukurydzy metodą Strip till
  6. Siew kukurydzy w poplonie z dużą ilością suchej masy

Jeszcze nie znamy wyników naszych doświadczeń z różnych pól, ponieważ jesteśmy przed zbiorem, ale wiemy, że nasze zbiory nie będą gorsze od innych, koszty produkcji będą na pewno mniejsze i przede wszystkim z roku na roku poprawia się stanowisko uprawianej przez nas gleby.

Mamy nadzieje, że kiedyś ta strona internetowa będzie żyła samodzielnie poprzez waszą aktywność, zainteresowanie. Wystarczy, że będziecie dzielić się z nami swoimi doświadczeniami w uprawie gleby. Liczymy na Was. Bo jak mówi mój kolega Philippe: „Silna grupa jest większa, niż najsilniejsza osoba w tej grupie”. Stąd idea strony internetowej UTU: „od rolnika dla rolnika”.

Do zobaczenia wkrótce w polu.

Thibault i Monika

 

 

Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze

~Paweł | 2012-08-14 21:36:41

Cieszę się że stona zacznie znowu żyć:) wiele ciekawych rzeczy sie tutaj dowiedziałem:) Jestem Studentem i z przykrością stwierdzam że nasze szkolnictwo nie radzi sobie z postępem jaki wchodzi na nasze pola wielkimi krokami. Mam nadzieję że jeszcze wiele sie dowiem z tej stronki:) Pozdrawiam