Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Zapraszam na Targi Polagra Premiery 2020

Data publikacji: 10-01-2020

Zapraszam na Targi Polagra Premiery 2020Zapraszam na Targi Polagra Premiery 2020. Jesteśmy w Pawilonie 5A stoisko 15

czytaj więcej...


Warsztaty z uproszczonej uprawy i konserwacji gleby

Data publikacji: 9-01-2020

Warsztaty z uproszczonej uprawy i konserwacji gleby „Warsztaty z Uproszczonej Techniki Uprawy” Spotkanie między rolnikami od rolnika dla rolnika… „Grupa będzie zawsze silniejsza niż najmocniejsza osoba w grupie” 16 stycznia 2020 Centrum Konferencyjno - Hotelowe Delicjusz Trzebaw-Rosnówko k/Poznania ul. Poznańska 1 Start godz 14:00 Zakres tematów, jakie poruszymy: I. Siew bezpośredni: - Od czego zacząć? - Jaki jest cel siewu bezpośredniego? - W jaki.......

czytaj więcej...


Pionierzy uprawy uproszczonej

Data publikacji: 18-10-2017

Pionierzy uprawy uproszczonejZ wizytą w fabryce maszyn Duro France

czytaj więcej...


Usługi siewu Strip Till Duro France

Data publikacji: 28-11-2016

Usługi siewu Strip Till Duro FranceUsługi wykonywane są innowacyjnymi i wspierające ekologię maszynami, które nie tylko wpływają bezpośrednio na obniżenie kosztów produkcji roślinnej......

czytaj więcej...


Zaproszenie na targi Agro-Tech Minikowo 2016r.

Data publikacji: 22-06-2016

Zaproszenie na targi Agro-Tech Minikowo 2016r.  DURO - FRANCE zaprasza 2-3.07.2016 do Minikowa

czytaj więcej...


Groch na zielono- siew rzutowy

Data publikacji: 21-05-2014

Groch na zielono- siew rzutowy Uprawa grochu na zielono jest bardzo dobrym składnikiem płodozmianu. Z jednej strony pozwala wcześnie wiosną zagospodarować stanowiska po roślinach późno schodzących z pola (kukurydza ziarnowa, burak cukrowy), a z drugiej jest dobrym przedplonem dla rzepaku. 

czytaj więcej...


Ciekawe artykuły o uprawie pasowej

Data publikacji: 18-07-2012

Cieszymy się, że dziennikarze coraz częściej interesują się siewem pasowym (Strip-Till). Stosuję tą metodę od ponad 5 lat w swoim gospodarstwie w Ryczeniu, dzięki temu i dzięki doświadczeniu u innych rolników w różnych rejonach Polski posiadamy szeroki zakres wiedzy i przede wszystkim bogate doświadczenie o technologii Strip-Till (przez co możemy dzielić się z Państwem swoimi wynikami prac oraz przemyśleniami).

czytaj więcej...


Poplony poprawiają jakość gleby [artykuł PDF]

Data publikacji: 2-08-2011

Poplony mogą być uprawiane na wszystkich glebach. Na bardziej żyznych i wilgotnych można wysiać np. peluszkę, łubin żółty, rzepę ścierniskową bądź kapustę pastewną. Natomiast na suchych najlepiej uprawiać m.in. facelię, gorczycę i słonecznik.

czytaj więcej...


Międzyplon zamiast obornika [artykuł PDF]

Data publikacji: 2-08-2011

Międzyplon zamiast obornika [artykuł PDF]Pochodzenie buraka uprawnego nie zostało ostatecznie wyjaśnione. Przeważa pogląd, że przodkami współczesnych form uprawnych buraków cukrowego, pastewnego i jadalnego są mieszańce różnych gatunków dzikich o bardzo dużym zasięgu geograficznym.

czytaj więcej...


Uproszczenia uprawowe w kukurydzy [artykuł PDF]

Data publikacji: 8-07-2011

Uproszczenia uprawowe w kukurydzy [artykuł PDF]W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, dominuje tradycyjna uprawa płużna, zakładająca wykonanie głębokiej orki przedzimowej i szeregu uprawek uzupełniających. Od wielu lat trwają jednak próby zmiany tego sposobu uprawy, ze względu na dużą jego pracochłonność i energochłonność oraz podatność na erozję.

czytaj więcej...


Walka z chwastami w uproszczonej uprawie buraka cukrowego [artykuł PDF]

Data publikacji: 2-07-2011

Zwalczanie chwastów jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o opłacalności uprawy buraka cukrowego. Jaki jest wpływ uproszczeń uprawowych na zachwaszczenie? Jak chronić buraka cukrowego?

czytaj więcej...


Edytor nr 1 - Thibault Perrier [artykuł PDF]

Data publikacji: 7-06-2011

Edytor nr 1 - Thibault Perrier [artykuł PDF]Drodzy czytelnicy, Dla lepszego kontaktu z Wami, postanowiliśmy, że raz w miesiącu będziemy umieszczać krótki edytor, kilka słów na tematy bieżące i ciekawe, kilka słów na podsumowania i dalsze plany. Zachęcamy do czytania...

czytaj więcej...


DNI POLA W PRZEDSIĘBIORSTWIE ROLNYM 15 czerwca 2011

Data publikacji: 2-06-2011

DNI POLA W PRZEDSIĘBIORSTWIE ROLNYM 15 czerwca 201115 czerwca 2011 organizowane są po raz kolejny „Dni Pola”w Przedsiębiorstwie Rolnym „Barycz” Wszystkich chętnych i zainteresowanych już teraz serdecznie zapraszamy. Oprócz części teoretycznej będą mieli Państwo okazję odwiedzić nasze pola i sami ocenić stan upraw. Szczególnie gorąco zapraszamy tych wszystkich, którzy nie mogli być z nami na „Dniach Pola” w październiku.

czytaj więcej...


Zalety i wady uprawy buraków cukrowych w technologii siewu w mulcz [artykuł PDF]

Data publikacji: 17-05-2011

Technologia uprawy z wykorzystaniem mulczowania wzoruje się na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie, podczas których pozostawiona i obumierająca na powierzchni ziemi masa roślinna nie tylko zapobiega procesom degradacji gleby i ogranicza wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych i oddziaływań środowiska, ale tez wzbogaca ją w składniki pokarmowe i polepsza żyzność.

czytaj więcej...


Strip-Till, czyli siew pasowy [artykuł PDF]

Data publikacji: 13-05-2011

Strip-Till, czyli siew pasowy [artykuł PDF]Temat uproszczonych technik uprawy powraca w dyskusjach przedsiębiorców rolnych niczym bumerang. Jedną z najnowszych jest Strip-Till, czyli wgryzanie się w glebę zębami minigłębosza, za którymi wysiewane są punktowo nasiona. Międzyrzędzia nie są uprawiane w ogóle, co oszczędza paliwo, ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z gleby.

czytaj więcej...


Dlaczego warto zostawić słomę na polu? [artykuł PDF]

Data publikacji: 10-05-2011

Zgodnie z Kodeksem dobrej praktyki rolniczej, odnawianie zapasu próchnicy dostosowanej do rodzaju gleby, gatunków uprawianych roślin, płodozmianu i nawożenia jest podstawowym zabiegiem chroniącym glebę przed erozją i utratą żyzności.

czytaj więcej...


Praktyki uprawy przyjazne dla gleby [artykuł PDF]

Data publikacji: 30-04-2011

Praktyki uprawy przyjazne dla gleby [artykuł PDF]Praktyki uprawy przyjazne dla gleby mogą pomóc w osiągnięciu lepszej ochrony zasobów glebowych. Główne ich rodzaje to: uprawa współrzędna, głęboszowanie i warstwicowa uprawa stoków. Każdy z nich został omówiony w poniższym artykule.

czytaj więcej...


Siew kukurydzy - Uproszczona Technika Uprawy [zobacz film]

Data publikacji: 22-04-2011

Siew kukurydzy - Uproszczona Technika Uprawy Strip-Till: Głębosz + siewnik punktowy Data: 25.04.2010 rok Miejsce: Ryczeń (Przedsiębiorstwo Rolne Barycz) Przedplon : żyto

czytaj więcej...


Czy można zaoszczędzić na uproszczeniach w uprawie roli ? [artykuł PDF]

Data publikacji: 22-04-2011

Czy można zaoszczędzić na uproszczeniach  w uprawie roli ? [artykuł PDF]Istniejąca obecnie sytuacja gospodarcza zmusza do poszukiwania sposobów zwiększenia opłacalności prowadzenia gospodarstw rolnych. Problemem przedstawionym w tytule artykułu zajmował się Zakład Technik Uprawy Roli i Nawożenia IUNG Oddział Jelcz-Laskowice.

czytaj więcej...


Silny i porwisty wiatr [artykuł PDF]

Data publikacji: 13-04-2011

Silny i porwisty wiatr [artykuł PDF]Silny i porywisty wiatr, wiejący niemal w całym kraju w ostatnich kilku dniach, (w porywach nawet do 120 km/h), powodował nie tylko utrudnienia w komunikacji. Niszczył dachy domów, łamał drzewa, zrywał reklamy. Ucierpiały nie tylko budynki, drogi, samochody. Ucierpiała także gleba.

czytaj więcej...


Erozja wietrzna [artykuł PDF]

Data publikacji: 13-04-2011

Erozja wietrzna [artykuł PDF]Erozja wietrzna (eoliczna) stanowi obok erozji wodnej, śniegowej, uprawowej i ruchów masowych, jeden z głównych typów erozji. Jest to przemieszczanie się materiału glebowego po powierzchni gleby pod wpływem wiatru, jako środka transportu.

czytaj więcej...


Czym jest uprawa konserwująca? [artykuł PDF]

Data publikacji: 5-04-2011

Czym jest uprawa konserwująca? [artykuł PDF]Czym jest uprawa konserwująca i dlaczego jest tak pożyteczna? Tego wszystkiego dowiedzie się Państwo z tego krótkiego artykułu. Polecam.

czytaj więcej...


Co trzeba wiedzieć o uprawie poplonów ścierniskowych? [artykuł PDF]

Data publikacji: 31-03-2011

Co trzeba wiedzieć o uprawie poplonów ścierniskowych? [artykuł PDF]Pamiętamy jeszcze skutki suszy wiosennej w roku 2000. Zmusiła ona wielu rolników do uprawy poplonów ścierniskowych z powodów niedostatków pasz objętościowych. Rezultaty wówczas osiągnięte zachęciły wielu rolników do uprawy poplonów również w latach następnych i w ten sposób na stałe umiejscowiły się one w wielu gospodarstwach. Dla tych którzy jeszcze nie są przekonani przypominam ważniejsze korzyści i zasady ich uprawy.

czytaj więcej...


Właściwości biologiczne pszenicy [artykuł PDF]

Data publikacji: 30-03-2011

Właściwości biologiczne pszenicy [artykuł PDF]Mówiliśmy juz o rzepaku. Czas na pszenicę, jej właściwości biologiczne, wymagania glebowe i klimatyczne. Zachęcam do lektury.

czytaj więcej...


Ślimaki postępowanie globalne cz.II [artykuł PDF]

Data publikacji: 25-03-2011

Ślimaki postępowanie globalne cz.II [artykuł PDF]Dziś mam dla Państwa II część artykułu o ślimakach z czasopisma francuskiego: "Techniques culturales simplifiees". O tyle ciekawa, że zawiera opinie rolników, oparte na wieloletniych doświadczeniach i badaniach.

czytaj więcej...


Plusy i minusy uproszczeń [artykuł PDF]

Data publikacji: 25-03-2011

Plusy i minusy uproszczeń [artykuł PDF]Co jest przyczyną niepowodzeń uproszczeń w uprawie roli? Jakie problemy możemy napotkać decydując sie na uproszczenia? Zachęcam do przeczytania tego artykułu.

czytaj więcej...


Reportaż z Targów SIMA 2011 [reportaż PDF]

Data publikacji: 23-03-2011

Reportaż z Targów SIMA 2011 [reportaż PDF]SIMA w Paryżu to Targi specjalistyczne, których nie wolno nam było przeoczyć! Przedstawiam Państwu krótki reportaż z tego wydarzenia.

czytaj więcej...


RZEPAK - uprawa, wymagania i wiadomości ogólne [artykuł PDF]

Data publikacji: 17-03-2011

RZEPAK - uprawa, wymagania i wiadomości ogólne [artykuł PDF]Jakie są właściwości fizyczne rzepaku? Jakie są jego fazy wzrostu, wymagania glebowe i klimatyczne? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w artykule, który w całości poświęcony jest właśnie temu tematowi.

czytaj więcej...


Ślimaki postępowanie globalne cz.I [artykuł PDF]

Data publikacji: 11-03-2011

Ślimaki postępowanie globalne cz.I [artykuł PDF]Drodzy Pasjonaci UTU. W tym tygodniu przedstawiam Państwu serię artykułów z czasopisma francuskiego: "Techniques culturales simplifiees". Na pewno będzie ciekawy, przyjżymy się bowiem z bliska życiu ślimaków...

czytaj więcej...


Stan gleb w Polsce okiem regionalnych ekspertów cz.II [artykuł PDF]

Data publikacji: 8-03-2011

Stan gleb w Polsce okiem regionalnych ekspertów cz.II [artykuł PDF]Dziś część II artykułu dotyczącego żyzności gleb w Polsce. Jak przywrócić i poprawić żyzność gleb? Na to pytanie odpowiedział specjalista - gleboznawca, Pan Marek Jankowski.

czytaj więcej...


Stan gleb w Polsce okiem regionalnych ekspertów cz.I [artykuł PDF]

Data publikacji: 6-03-2011

Stan gleb w Polsce okiem regionalnych ekspertów cz.I [artykuł PDF]Przedstawiam Państwu I część artykułu dotyczącego stanu żyzności gleb w Polsce. Artykuł mówi o ochronie roślin, chemicznym nawożeniu oraz negatywnych skutkach dla jakości użytków rolnych.

czytaj więcej...


Uproszczenia w uprawie [artykuł PDF]

Data publikacji: 1-03-2011

Uproszczenia w uprawie [artykuł PDF]Dziś chciałabym Państwu przedstawić artykuł z cyklu "uproszczenia w uprawie". Autorem jest pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Opisuje on zalety uproszczeń, uprawę powierzchniową oraz siew bezpośredni.  

czytaj więcej...


Historia uprawy buraka cukrowego [artykuł PDF]

Data publikacji: 1-03-2011

Historia uprawy buraka cukrowego [artykuł PDF]Dziś mam dla Państwa trochę historii. Natknęłam się na ciekawy artykuł o "historii uprawy buraka cukrowego" na ziemiach polskich. Dowiecie się Państwo z niego kto założył pierwszą plantację, kto miał znaczący wpływ na rozwój buraka oraz jakie było plonowanie buraka cukrowego w tamtych czasach.

czytaj więcej...


Nasi sprzymierzeńcy [artykuł PDF]

Data publikacji: 25-02-2011

Nasi sprzymierzeńcy [artykuł PDF]Niektórzy mówią, że dżdżownice z deszczem spadają z nieba, bo po dużej ulewie pełno ich na powierzchni ziemi - a one uciekają tylko przed utopieniem. Dżdżownice żyją w ziemi. Dzięki nim i wielu innym organizmom gleba nadaje się pod uprawy.

czytaj więcej...


Co powinniśmy wiedzieć o glebie? [artykuł PDF]

Data publikacji: 22-02-2011

Co powinniśmy wiedzieć o glebie? [artykuł PDF]Celem uprawy gleby jest stworzenie najlepszych warunków do kiełkowania, wzrostu i plonowania roślin uprawnych. Odpowiednio uprawiana ziemia ma strukturę gruzełkowatą, która umożliwia właściwy rozwój korzeni i stwarza niezbędną przestrzeń dla organizmów żyjących w glebie.

czytaj więcej...


Strip-Till w uprawie buraków cukrowych [artykuł PDF]

Data publikacji: 19-02-2011

Strip-Till w uprawie buraków cukrowych [artykuł PDF]Dziś proponujemy Państwu ciekawy artykuł, który został opublikowany w marcowym numerze "Aktualności Techniki Rolniczej". Autorami są dr hab. Jacek Przybył oraz mgr inż. Natalia Mioduszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej...


Podsumowanie wyników doświadczeń z kukurydzą w sezonie 2009-2010.

Data publikacji: 19-02-2011

Podsumowanie wyników doświadczeń z kukurydzą w sezonie 2009-2010.Podsumowanie wyników doświadczeń z kukurydzą (CRISPI, AMELIOR, TURINI, ARABICA, MAS 20F) odmiany Maisadour Semences w Przedsiębiorstwie Rolnym Barycz, w sezonie 2009-2010.

czytaj więcej...


Zasady UTU i Konserwacji Gleby [artykuł PDF]

Data publikacji: 16-02-2011

Zasady UTU i Konserwacji Gleby [artykuł PDF]W jaki sposób uprawiać buraki cukrowe? Po których roślinach warto je uprawiać? Jaki międzyplon będzie najlepszy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w moim artykule dotyczącym Zasad Uproszczonej Techniki Uprawy i Konserwacji Gleby.

czytaj więcej...


Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb? [artykuł PDF]

Data publikacji: 15-02-2011

Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb? [artykuł PDF]Dzięki Redakcji AgroNews mamy możliwość przedstawić Państwu krótki raport dotyczący Seminarium, które odbyło się 9 lutego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat żyzności gleb w Polsce.

czytaj więcej...


Środowisko życia dżdżownic [zobacz film]

Data publikacji: 10-02-2011

Środowisko życia dżdżownic [zobacz film]Drodzy Pasjonaci naszej "strony". W tym tygodniu przedstawiamy Państwu krótki reportaż naukowców brytyjskich, którzy zafascynowani środowiskiem życia dżdżownic, postanawiają odkryć prawdziwy sekret ich działalności.

czytaj więcej...


Mulcz - Ochrona i spiżarnia w jednym

Data publikacji: 3-02-2011

Mulcz - Ochrona i spiżarnia w jednymSzanowni Pasjonaci Uproszczonej Techniki Uprawy. Mam przyjemność przedstawić Państwu artykuł z wybranego czasopisma francuskiego: "Techniques culturales simplifiees".

czytaj więcej...


Prezentacja kilku odmian kukurydzy Maisadour wysianej na polach Przedsiębiorstwa Rolnego Barycz

Data publikacji: 3-02-2011

Prezentacja kilku odmian kukurydzy Maisadour wysianej na polach Przedsiębiorstwa Rolnego BaryczPrezentacji dokonał Matthieu CHAIX z firmy Maisadour na Dniach Pola 27 października 2010.

czytaj więcej...


Mniej znani Francuzi - AGROmechanika 12/2010

Data publikacji: 25-01-2011

Mniej znani Francuzi - AGROmechanika 12/2010W każdym kraju obok wielkich koncernów w branży rolniczej działają także mniejsze firmy. We Francjj oferują one poza standardowymi rozwiązaniami, również produkty o specyficznych pararnetrach, bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb rolnika.

czytaj więcej...


Wyjazd na międzynarodowe Targi Rolnicze SIMA w Paryżu

Data publikacji: 17-01-2011

Wyjazd na międzynarodowe  Targi Rolnicze SIMA w ParyżuSzanowni Klienci, Partnerzy i Pasjonaci Uproszczonej Techniki Uprawy!!!  W imieniu całej ekipy „Agri-Consult” chcielibyśmy zaoferować Państwu wspólny wyjazd na międzynarodowe Targi Rolnicze SIMA w Paryżu.Są to drugie, co do wielkości,specjalistyczne targi Rolnicze w Europie.

czytaj więcej...


Przemyśl i zaplanuj płodozmian

Data publikacji: 6-01-2011

Przemyśl i zaplanuj płodozmianZ punktu widzenia dobrej praktyki rolniczej bardzo ważne jest też utrzymanie jak największej powierzchni gruntów pod okrywą roślinną w okresie zimowym, kiedy następuje zwiększone wymycie azotanów.

czytaj więcej...


Aktywność biologiczna gleby

Data publikacji: 5-01-2011

Aktywność biologiczna glebyPrawidłowa struktura gleby to nie tylko optymalne stosunki powietrzno-wodne, optymalne pH, ale również zdolność przyswajania przez rośliny uprawne niezbędnych składników pokarmowych z gleby.

czytaj więcej...


Rodzime gatunki, tryb życia i działania wspierające

Data publikacji: 23-12-2010

Różnorodność gatunków dżdżownic jest w porównaniu do innych zwierząt ziemnych raczej niewielka. W kluczu do oznaczania dla Austrii autorstwa Christiana i Zicsi (1999) wykazano 62 gatunki dżdżownic. W Niemczech jest ich około 45 gatunków. W glebach rolniczych można znaleźć około 10 gatunków, w jednym siedlisku często tylko jeden do czterech gatunków.

czytaj więcej...


Konserwujące metody uprawy roli pod ziemniaki

Data publikacji: 21-12-2010

Konserwujące metody obróbki ziemi aż po siew bezpośredni w ciągu minionych 30 lat nabierały w wielu gospodarstwach w Niemczech coraz większego znaczenia. Udział powierzchni obrabianych bez pługów waha się w zależności od regionu między 25 a 60%.

czytaj więcej...


Dni pola - Sukces

Data publikacji: 21-09-2010

W dniach 27-28 października organizowaliśmy w Ryczeniu DNI POLA 2010. Była to już trzecia tego rodzaju impreza i po raz kolejny wzbudziła spore zainteresowanie. Mamy nadzieję, że problemy przez nas poruszane skłoniły do zastanowienia się nad naszym wspólnym celem agronomicznym.

czytaj więcej...


Jak dżdżownice mogą zjeść resztki pożniwne?

Data publikacji: 15-11-2010

Zapraszamy do obejrzenie filmu...

czytaj więcej...