Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Gospodarstwo Rolne Katarzyna Marzec w Wiejkowie

Przedsiębiorstwo Rolne Katarzyna Marzec w Wiejkowie powstaje z dniem 24 kwietnia 2004 roku, którym zarządzają wspólnie Katarzyna Marzec wraz z mężem Markiem. Od chwili przejęcia gospodarstwo zajmuje swym zasięgiem powierzchnię 1625ha użytków rolnych. Główne kierunki produkcji to produkcja roślinna i zwierzęca. Dominującymi roślinami w uprawie są zboża, które zajmują około 40% całej powierzchni. Produkowane na cele konsumpcyjne jak i paszowe.

Struktura zasiewów zbóż przedstawia się następująco:

  • pszenica konsumpcyjna 260ha
  • pszenżyto paszowe 100ha
  • jęczmień paszowy 230ha
  • żyto 60ha

Znaczącymi w płodozmianie są rośliny oleiste, okopowe inne zbożowe oraz motylkowe:

  • rzepak ozimy 240 ha
  • buraki cukrowe 200ha
  • kukurydza 210ha
  • lucerna 45ha

Łąki i pastwiska zajmują 210ha, pozostała część to lasy i nieużytki. Zboża konsumpcyjne, rzepak, i buraki cukrowe sprzedawane są w całości, a pozostała część produkcji roślinnej wytwarzana jest na potrzeby własne gospodarstwa, związane z wyżywieniem bydła mlecznego. Na paszę przeznacza się około 300ton zbóż, całość zbioru kukurydzy, lucerny i traw.

GALERIA

Poplon jary po pszenicy, obornik 25t/ha rzucony na owies + 1 raz compil (Listopad 2010)


 


 


 

Kukurydza na kiszonkę, obornik 20t/ha - na ściernisko (Listopad 2010)

Kukurydza na ziarno + 1 raz compil (Listopad 2010)


Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze