Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Uprawa - Strip-Till

Połączenie głębosza i wału strip-till Duro France zapewni doskonałą jakość siewu kukurydzy i słonecznika (rozstaw między rzędami 75 cm) oraz rzepaku i buraków (rozstaw między rzędami 45 cm). Ten system umożliwia Uproszczoną Technikę Upraw (UTU), która gwarantuje dobrą jakość pracy przy obniżeniu jej kosztów:

1 ciągnik + 2 maszyny = 1 operator

Zestaw strip-till Duro France spulchnia glebę w rzędzie siewu ułatwiając zakorzenienie roślin, a to z kolei daje lepszy dostęp do głębokich zapasów wody i do nawozu. UTU umożliwia siew bezpośredni bez uprawy ziemi co w okresie suszy pozwala utrzymać wilgotność gleby przed siewem.

Ziemia jest uprawiana tylko w rzędzie, co ogranicza wzrost chwastów między rzędami.

Z przodu można zawiesić siewnik do nawozu, który wysiewa nawóz za zębami głębosza. Nawóz ten sypie się naturalnie przez całą warstwę głębokości pracy, gdzie powstanie rząd uprawy.

Strip-Till umożliwia siew:

rzepaku, buraków, kukurydzy, słonecznika...

Zakorzenienie się upraw jest zapewnione przejściem głębosza, a jakość siewu przez siewnik punktowy. A wszystko to za jednym razem, czyli:

  • 1 ciągnik + 2 maszyny = 1 operator

Dzięki zastosowaniu tego systemu, ziemia między rzędami siewu nie jest uprawiana, co ogranicza wzrost chwastów, a także jej wysuszenie.

Strip - Till:1 głębosz + 1 siewnik punktowyStrip - Till:1 głębosz + 1 siewnik punktowyStrip - Till:1 głębosz + 1 siewnik punktowyStrip - Till:1 głębosz + 1 siewnik punktowyStrip - Till:1 głębosz + 1 siewnik punktowyTe małe elementy mogą być umieszczone jakoś po boku, naokoło tej maszyny np.Te małe elementy mogą być umieszczone jakoś po boku, naokoło tej maszyny np.

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze