Uproszczona technika uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych tj. uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

czytaj więcej...

Nasi partnerzy


duro-france
Maisadour

Uproszczona Technika Uprawy

W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych takich jak uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. Stosowanie uproszczeń w uprawie roli wymaga od rolnika rozsądnego postępowania, które pozwoli ograniczyć ujemne skutki tej uprawy, ale jednocześnie umożliwi wykorzystać jej zalety.

Nasza „strona” powstała z myślą o wszystkich rolnikach. Sami bowiem jesteśmy rolnikami, którzy kiedyś postanowili zaryzykować i wypróbować uproszczoną technikę uprawy, mimo tego, że sposób bezorkowy był mało popularny i jakże nam wtedy odległy. Dziś, po wielu latach doświadczeń możemy śmiało potwierdzić słuszność naszej decyzji. Bogatsi nie tylko o wiedzę praktyczną ale i teoretyczną postanowiliśmy dla Państwa uzupełnić brak informacji na temat Uproszczonej Techniki Uprawy i właśnie w tym celu stworzyliśmy naszą stronę internetową.

Założeniem naszej strony ma być jej „żywotność”.
W tym celu zachęcamy wszystkich do wspólnej wymiany doświadczeń i komentarzy.

Uproszczona Technika Uprawy jest alternatywą dla konwencjonalnych upraw bez orki i dla siewów bezpośrednich. Cele stawiane przez UTU:

 • Uzyskać takie same, albo nawet wyższe plony niż te, osiągane w tradycyjnym systemie z orką,
 • Obniżyć koszty produkcji poprzez obniżenie wydatków na: olej napędowy, robociznę, części zamienne, amortyzację maszyn,
 • Zastosować system produkcji stabilny i długoterminowy, aby z roku na rok poprawiać jakość gleby,
 • Dostosować się do przepisów środowiskowych krajowych i tych, narzucanych przez Unię Europejską, które utrudniają pracę rolników, a które z roku na rok będą zaostrzane.

Gleba nie służy tylko do zaspokajania potrzeb roślin w niej uprawianych, sama w sobie też ma swoje określone potrzeby, o których warto pamiętać. Źle zarządzana może podlegać degradacji, a to przecież warsztat produkcji, przedstawiający ogromny kapitał dla każdego rolnika - o określonej konkretnej wartości. Warto jest więc dbać o jej naturalny potencjał plonotwórczy, warto o niego zabiegać.

Często spotykamy się z rolnikami którzy kiedyś próbowali siać systemem bezorkowym, niestety narzekając na ten system, zrezygnowali z dalszej uprawy. Dlatego też, przed zmianą sposobu uprawy warto się zastanowić jaki mamy cel agronomiczny i w jaki sposób chcemy ten cel osiągnąć ?

Idea naszej uprawy jest prosta i polega na maksymalnym ograniczeniu ilości prac w polu.

TRZY ZASADY STRATEGI UTU

 • Prace w ziemi powinny być:
  • szybkie - aby ograniczyć zużycie oleju napędowego i liczbę przepracowanych godzin
  • proste - aby oszczędzać szybko zużywające się części i ograniczyć liczbę potrzebnych maszyn
  • efektywne - aby zaspokoić potrzeby agronomiczne. Podorywka musi doprowadzić do wzrostu chwastów, wyrównać pole i aktywować rozkład resztek poprzez pozostawienie ich na powierzchni. Ziarno musi być wysiane w dobrych warunkach gwarantujących wzrost i rozwój systemu korzennego.
 • Płodozmian
  Płodozmian ma na celu stworzenie zrównoważonego systemu uprawy dla zachowania i systematycznego podnoszenie żyzności gleby oraz w dłuższym czasie uprawy dla ograniczenie zachwaszczenia. Odpowiedni płodozmian może pomóc w zwalczaniu niektórych powracających problemów dotyczących występowania chwastów czy chorób.
 • Międzyplon
  • większa ilość substancji organicznej (dżdżownice - życie biologiczne)
  • poprawa struktury gleby (porowatość – system korzenny)
  • łatwe odchwaszczanie
  • bezpłatne dostarczenie azotu (rośliny strączkowe)
  • zapobieganie erozji gleby (silne deszcze, wiatr) przez jej przykrycie
    

Tylko wszystkie trzy punkty stosowane razem – nie osobno, dadzą pożądany efekt.


Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
maksymalnie 400 znaków / pozostało:
Kod z obrazka:
UWAGA: rolnictwo-utu.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematyki strony, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp.

Pokaż/ukryj komentarze